Seviyeler ve İçerikler


SEVİYE (NIVEL) A1 & A2

 

KONU 1) Selamlaşma – Tanıştırmalar – Şahsi bilgiler – Meslekler – Milliyet.. – Bilinmeyen bir kelimeyi sorabilme – Harf kodlama – Eril & Dişi kelimeler – SER/LLAMARSE/TRABAJAR/VIVIR fiillerinin Presente çekimleri – Soru kelimeleri (Dónde, Qué, De dónde, Cómo) İspanyolca konuşulan ülkelerin sembolik tanıtımı… (Kültürel)

2) Resmi ortam ve samimi ortam selamlaşmaları ve tanıştırmaları – Diğer kişilerin bilgilerini verip alma – Telefon numaralarını alıp verme. İşaret sıfatları – İyelik sıfatları – Sıfat ve isimlerin çoğul halleri – Numaralar (0 – 9) – Düzenli fiil çekimleri – Hece vurgusu… İspanya şehirleri ve otonom bölgeler. (Kültürel)

3) Nesnelerin yerlerini belirleme. Miktar sorup cevaplama. Bir yaşam yerini tanımlama. Belirli tanım edatları. (el-la-los-las) ESTAR, TENER, PONER fiilleri. Yer belirten zarflar. Asıl ve sıra sayılar. İspanyol ve Hispanoamericano mahallleleri (Kültürel).

4) Bir yer veya binanın yerini sormak, cevaplamak. Adres sorma. Bir yere ulaşmak için açıklamalar isteme ve verme.Belirsiz tanım edatları. (un-una-unos-unas) HAY – ESTAR ile Var, Yok cümleleri. Düzensiz fiiller IR, VENIR, DAR, SEGUIR, CERRAR. Sayılar (III) Kelimelerin vurgulamaları. Şehir içinde dolaşma. MAdrid (Kültürel)

5) Bir istek veya ihtiyaç ile ilgili sorular sorma ve cevaplama. Fiyat sorma. Restoranda yemek siparişi verme. Zevkleri ifade edebilme. Birisinden bir şey yapmasını rica etme.  Düzenli ve düzensiz (tú – usted) emir, rica kipleri. GUSTAR fiili. QUERER, PODER, HACER fiilleri. Yiyecekler. Hobiler. ‘X’ ve ‘J’ sesleri. Yiyecek alışkanlıkları. (Kültürel)

6) Bir kişiyi tasvir. Yaş sorma. Alışkanlıkları konuşma. İyelik sıfatları. (Benim, senin…) SALIR, EMPEZAR, VOLVER, JUGAR fiilleri. Dönüşlü fiiller. LEVANTARSE, ACOSTARSE.Bir kişiyi tanımlama sıfatları. Aile. ‘r’ ve ‘rr’ Bir düğün kutlaması. (Kültürel)

7) Materyalleri tanımlama. İzin, müsaade isteme. Ücret sorma. Zevkler ile ilgili fikir sorma ve cevaplama. Tercihleri belirtme. Renk sıfatları. Cins ve sayı. SABER ve PREFERIR fiilleri. Direct Obje zamirleri (lo-la-los-las) Zamirli fiiller GUSTAR, PARECER, QUEDAR (bien-mal) Giyecekler. Miktar ve ölçüler. Alışveriş listesi: Yiyecekler. ? sesi. ‘c’, ‘z’ harfleri. Alışveriş yerleri. Büyük ve küçük semt pazarları. (Kültürel)

8) Bir randevuya davet, öneri ve ayarlama. Bir daveti kabul veya ret ve ısrar. Zorunlulukları ifade. Devam halinde olan hareketleri tanımlama. TENER+QUE+INF. kalıbı. ESTAR+GERUNDIO kalıbı. JUGAR VE OIR fiilleri. Eğlence/vakit geçirme yerleri aktiviteleri. Aylar. /k/ sesi. ‘c’ ve ‘qu’ ve ‘k’ harfleri. İspanyolca konuşulan ülkelerde bayram ve kutlamalar. (Kültürel)

9) Gelecek niyet ve planlarını ifade. Plan önerileri. Alternatif fikirler sunma. Farklılıkları ifade. Olasıkları, şüpheleri ve emin olamama durumlarını ifade. Telefonda konuşma. IR+A+INF. kalıbı. Direct obje zamirlerinin yerleştirilmeleri.  Zaman ifadeleri. (I). Telefon konuşması kalıpları. ‘ñ’ İlgi çekici yer ve anıtlar. Endülüs.

10) Geçmişten bahsetme. Sebep sorma ve açıklama. Özür kabulü. Yakın bir geçmişten bahsetme. Pretérito Perfecto kalıbı. Ortaç (Participio). Zaman ifadeleri (II).  Sürpriz, üzüntü ve sıkılma (ünlem) ifadeleri. Ünlem ve soru intonasyonları (tonlamaları). İspanyol ve Güney Amerika resim sanatı. (Kültürel)

11) Basit geçmiş zaman. (Indefinido). Belirlenmemiş veya yok olan bir miktarı ifade. (ALGO, NADA, NADIE…) Birinin durumuyla ilgilenme. Ruh ve karakter hallerini tasvir. Belirsiz zamir ve sıfatlar. Indefinido ile ilgili zaman ifadeleri. Fiilerde vurgu. Güney Amerika müziği. (Kültürel)

12) Ulaşım araçları ile ilgili bilgi alıp verme. Mukayeseler yapma. Varlık belirtme. Atmosferik (hava) durumlarını sorma, cevaplama. İşaret sıfatları (II). İyelik zamirleri. (Benimki, seninki). Şahıssız fiiller LLOVER, NEVAR. /g/ sesi ve ‘g’, ‘gu’ ve ‘gü’ harfleri. İspanyolca konuşulan ülkelerde hava durunları. (Kültürel)

13) Geçmiş olaylardan bahsetme (III). Geçmişte alışkanlık hallerini ifade. Tekrarlılık zarflarını kullanma. Sağlık ve fiziksel yapı ile ilgili konuşma. Düzenli ve düzensiz fiiller ile PRETERITO IMPERFECTO kalıbı. NUNCA kullanımı. DOLER fiili. Vücut bölümleri. Hastalıklar. Fiziksel durumlar ve çareler. ‘b’ ve ‘v’. Ciudad de México’ya bir ziyaret. (Kültürel)

14) Şahsi ve şahsi olmayan zorunluluklardan bahsetme. İhtimal ve yasaklı durumları açıklama. Gerçek olan durumları belirtme. HAY+QUE+INF. kalıbı. ‘Se’ kullanımı. (Pasif). Dolaysız (Indirecto) zamir kullanımları. Şartlı cümleler. Spor ve spor kompleksleri. Soru entonasyonu. Dünyada İspanyolca dili. (Kültürel)

15) Geçmiş olaylardan bahsetme. Başka bir olay ile kesintiye uğramış durumlar. Olayları özetleme. Bir kişinin hayatından bahsetme. Geçmiş zamanların tekrarı. Mukayese ve en üstünlük yapıları. Tarihi olaylar. Vurgulama tekrarları. 1975’ten buyana İspanya’da tarihi olaylar.


NUEVO VEN B1 CONTENIDOS DE LAS UNIDADES

 

1) Gecmis zamanlarin tekrari. (Pretérito Perfecto / Indefinido). Estaba + Gerundio ve Llevar * Gerundio kaliplari.Bir kisinin biografisinden bahsetmek. Kisisel bilgiler. ABD´de Hispanikler. (Kulturel)

2) Ser ve Estar ile kisilerin ruhsal hallerinden bahsetme. Birinin kisilikve karakterinden bahsetme. Bunlar ile ilgili sifatlarin kullanimi. Duzenli ve duzensiz filler ile Futuro Imperfecto. Fikir isteme ve ifade etme. Hemfikirlilik veya zit fikir ifadeleri. PARECER fiili. Hispano dunyasinda Insanlik Miraslari (Kulturel)

3) Duzenli fiiller ile Subjuntivo (Dilek, Istek kipi)Sahisli ve sahissiz zorunluk ifade eden cumleler. Zorunlulugun olmayisini ifade. Olumlu ve olumsuz emir-rica cumleleri ile talimat ve emirler verme. Ev isleri. Yemek pisirme. Krallar gunu (Kulturel).

4) Condicional Simple (Basit Sart) Muhtemellik ve hipotez ifadesi. Sahissiz ´se´zamiri. Oneriler. Bir yere varmak icin tarif verme. Duzenli ve duzensiz fiiller ile Pretérito Pluscuamperfecto – Misli gecmis zaman. Seyahat icin sozcukler. Gazeteler. Onceki zamanlarda ve simdi yolculuklar. Kulturel)

5) Estilo Indirecto ( Birinin soyledigini diger kisiye aktarim). Tanitim-sunum fiilleri. Sorularin sorularin aktarimi. Bir habere tepki verme. Bir haberi aktarma. Gazete bolumleri. Hobiler. Arjantin Basini (Kulturel)

6) Saglik mevzulari. Tahmin ve varsayimlari ifade. Prtesente de Subjuntivo. (Duzenli – duzensiz fiiller) Futuro Perfecto. Iyi dileklerde, tavsiyelerde bulunma. Saglik ile ilgili deyimler. Saglikli yasam icin secenekler. (Kulturel)

7) Cuando + Subjuntivo / Indicativo kalibi. Esperar + que + Subjuntivo; esperar + indicativo; ¿Cómo es posible que + subjuntivo? kaliplari Seyahat olaylarini, gelismelerini bahsetme. Dilek ve korkulari ifade. Sikayet ve iddialarda bulunma. Baska birinin dikkatini – ilgisini cekme. Turizm tipleri ve turist tipleri.

8) Is sartlari uzerine konusmalar.Mutlak superlative´ler. Duzensiz mukayeseler. Sahissiz kaliplar. Aktiviteleri degerlendirme. Bir suphe uzerine konfirme alma. Giyim esyalari. Meslekler. Ise alinma ile ilgili sozluk. Is dunyasi ve calisma hayatinda kadinlar (Kulturel)

9) Relativo (Bagil) cumleler; Qué raro que + … subjuntivo / Qué pena que + …. Subjuntivo yapilari; Pretérito Perfecto de Subjuntivo. Acayiplik ifadeleri.Uzuntu ifadeleri. Bilinen ve bilinmeyen seyler hakkinda konusma. Fiziksel tanimlamalar. Hispanik ulkelerde Populer Kutlamalar.

10) Qué / Cuál karsilastirmasi. Emir cumlelerinin aktarimlari. Pretérito Imperfecto de Subjuntivo. Duzenli ve duzensiz fiiller. Tercihleri ifade ve sorma. Degerlendirme hakkinda konusma. Kayitsizlik uzerine konusmalar. Evde reforma isleri,tamirler, reforma uzerine meslekler. Akilli evler.

11) Donus zamirlerinin kullanimlari. (me te le nos os les) Importarse que + subjuntivo / infinitivo; Para que + Subjuntivo; Para + infinitivo; Magazada alis veris, izin isteme, ricada bulunma. Kabul ve nazik sekilde geri cevirme. Ucretleri degerlendirme. Kesinligi ifade etme. Kisisel iliskiler. Odeme cesitleri. Ispanyolca konusan dunyanin harcama aliskanliklari. (Kulturel)

12) Sartli cumleler II. Si + Pretérito Imperfecto de Subjuntivo + Condicional; Me gustaría + Infinitivo; Me gustaría que + Pretérito Imperfecto de Subjuntivo; Creo que + Indic. / No creo que + Subjuntivo. Pretérito Imperfecto de Subjuntivo; Dilekleri, Fikirleri, tavsiyeleri ifade etme. Egitimsel evreler. Ispanyol Egitim Sistemi.

13) Querer + Infinitivo; Querer que + Subjuntivo; Pensar + Inf.; / Acabar de Inf.; (Kabullenme ifadesi) Aunque + Indic. / Subjuntivo – Yardim teklifleri, Planlar, Birseyi yaparken zitlik ve maniler olusturma. Bos vakitleri degerlendirme, gosteriler. Yen ibos vakit degerlendirme yerleri; Buyuk Alisveris Merkezleri.

14) Tartisma baglaclari, Bilesik cumle tekrarlari, Kelime olusumlari, Bir tarismaya katilma, Bir konusmayi tartisma ve yapilandirma. Naziklik sekilleri, Birseyi yaparken suphe durumu ve maniler olusturma. Ispanya´da Televizyon Programlari Televizyon dili.; Aliskanliklar ve Zevkler. (Kulturel)

15) Gecmis zamanlarin tekrari. Pretérito Imperfecto ve Pretérito Indefinido karsilastirmasi. Gecmisteki olaylari tanimlama. Olan bir olaydan once meydana gelen baska bir olayi bahsetme (Pluscuamperfecto). Biografic bilgiler. Colombia´da bir Nobel Odulu sahibinin Hayati. (Kulturel)


NUEVO VEN B2 CONTENIDOS DE LAS UNIDADES

 

1) Zorunluluk bildiren Phrasal Fiilimsiler. Edatli Fiiller. Mukayese ve en ustunluk. Deger yargisi bildiren fiiller; Sagliktan bahsetme, Sahisli ve sahissiz kaliplar ile zorunluluk cumleleri, Talimat ve tavsiyeler, Pazarda alis veris. Tıp specialleri. Saglik ve Toplum. Ispanya´da Pazar. (Kulturel)

2) Relativos (Bagil) Cumleler. Como kullanimlari. Konusma baglaclari I. Tekrarlilik zarflari. Sehir hayatindan bahsetme. Bir sehri tanimlama. Bir kisinin karakterini tanimlama I. Ispanya ve ABD´de genel gunluk yasam. (Kulturel)

3) Infinitivo ve Infinitivo Perfecto. Gerundio ve Gerundio Perfecto. Zaman cumleleri. (Antes de, mientras, siempre que...) Universite formasyonu uzerine konusma, Yazili bilgi alimi, zaman icinde hareketleri lokalize etmek, bir bilgiyi duzeltme. Meslekler. Universite calismalari. Ispanya´da Universite. Firmalarin aradiklari profesyonel tipler.

4) Edatli zamirlerin vurgulu formlari. Goreceli zamirler, Edatli Goreceli Zamirler; Yeni teknoloji ve adetlerden bahsetme. Aliskanliklardan ve sonuclarindan bahsetme. Piskoljik bir perfili tanimlama. Modern aliskanliklar. Gsm kullanimi. Sosyal ag sayfalarinin kullanimi uzerine. (Kulturel)

5) Sebep Cumleleri, Ardisik Cumleler.Futuro kullanimlari. Tener que / deber (Gecmiste olan bir seyden pismanlik ifadesi). Sikayet sunumlari. Fikir belirtme ve tartismalar. Internet forumlarina mudahil olmak. Sitemde bulunmak. Adalet uzerine. Yol guvenligi. Ispanya´da adalet. Surucu ehliyeti puan sistemi. (Kulturel)

6) 'lo' lu yapilar. Sozcuklerin yapilanmasi. Ayricalik, taviz cumleleri. Cevre uzerine konusmalar, Fikir uyusmazligi ifadeleri, kinaye tabirleri. Tabii afetler, Bazi ulkelerin cevre guvenlik aciklari, Insanlik yardimi… (Kulturel)

7) Unlem cumleleri, Sartli mukayeseler, Zamirlerin sirasi, ´se´islev ve kullanimlari. Duygulari & ruhsal durumlari ifade, kisi karakterini ifade II, Naziklik ifadeleri. Kisilik, Pablo Neruda´nin siirlerine yaklasim. (Kulturel)

8) Zarflar ve suphe zarf gorevindeki deyimler, Sartli cumleler I – II, Konusma baglaclari III. Hayat cesitliligi uzerine konusmalar, irkcilik uzerine konusmalar, konusma yapilandirmasi ve tartisma. Is dunyasi ve ev yasami, Ispanya´da kadin ve is dunyasi, Ispanya´da yeni yasam modellleri. (Kulturel)

9) Pretérito Pluscuamperfecto de Subjuntivo, Dolaylama (Perífrasis) sureklilik fiilimsileri, Sonuclandirici Perífrasis Fiilimsiler. Basindan bahsetme, Riskli tecrubelerden bahis, Gazete ve risk, Basin, Ispanya´da Savas ve arastirma gazeteciligi, Ispanya´da Basin. (Kulturel)

10) A / para / por edatlari, Ozel fiilli (modal) cumleler, Filimlerden bahsetmek, sinematik zevklerden konusmak, bir filmi anlatmak, Oneri ve tavsiyeler. Sinema turleri, duygular, Ispanyol ve Guneyamerika sinemasi. (Kulturel)

11) Aktarim cumleleri, gecmis zamanlar. Mutfaktan konusma, zevklerden bahsetme, gecmis olaylarini anlatma, bir anektod aktarimi, Birinin soyledigini aktarma, Restorasyon. Buyuk Ispanyol ascilari, El tapeo. (Kulturel)

12) Pasif yapi, Ser & Estar, Birlesim elementleri. Bir makinenin karekterlerini tarif, Bilimdeki gelismelerden bahsetmek, Islevlerden bahis, Kurgu-Bilimden bahsetme. Insan ve Makine. XIX. yy.da Kurgu-Bilim. Cagdas kurgu gelismeleri.


PRISMA C1 EL CONTENIDO DE LAS UNIDADES

 

1) ¡QUÉ GRACIA! Bir kisinin davranis ve hareketlerini degerlendirme ve dikkat cekme. Anektod, hikaye anlatabilme, Karikaturize etme,Detayli anlatimlar; Portre, Mukayeseler ile tanimlamalar, Bir hareketi islem veya sonuc cinsinden atif yapma. SER/ESTAR MUKAYESELERI, SER/ESTAR + EDAT IFADELERI, SER/ESTAR DEYIMSEL IFADELER, SER ILE ENFATIK YAPILAR, PASIF YAPI. Fikra Karikatur, Komikler, Monologla; Sozluk kullanimlari, Uzun sozlu makalelerin anlasilmasi icin gerekli araclar, Mizah textlerinin anlasilmasinda kilavuzlar. Tebeos Komedi Kulubu, Dali (Eungenio), Mecano.

2) COMIENZA EL ESPECTÁCULO Bir hatirayi gundeme getirme, tanitici formuller, Gecmis tenslerde ozetleme ve tanimlama, Olmus bir insani tekrar hatirlama, spesifik ornekler ile leyhte ve aleyhte mulahazalar, Sozlu iletisimi saglama araclari; TARIHSEL PRESENTE, FARKLI GECMIS ZAMAN INDICATIVO (REAL&OBJETIVO) CUMLELERININ KULLANIM VE ILISKILERI (P. indefinido, P. perfecto, P. inperfecto, P. pluscuamperfecto, Futuro perfecto.) GECMIS ZAMAN DEGERIYLE BASIT SART. Isa (aciga vurma) textleri, Radyofonik mulakat, Methiye, Tiyatro kritigi, Digital text (Bir aktorun blogu), Tartisma textleri (tiyatro hibeleri), Tiyatro afisleri, Gosteri dunyasiyla ilgili idiomatik cumle ve ifadeler; Ses yarismalari saglamak icin strtejiler, Konusma tonu, Muhataplar arasi birlesme ricalari, Soyleneni anlama teyidi, Konusmanin anlasilirligini teyid, yardim ve tekrarlar, Daha iyi anlasilmayi saglayacak formulasyonlar, konusmada duraklamalari ayarlama, Konusmada zaman kazanmak ve konusmayi baslatmak icin cok tekrar edilen kelime ve cumleler; Tiyatro festivalleri, Ispanyol aktorler, Bazi tiyatro eserlerinin ozetleri…

3) LA FELICIDAD Arzu ve kotu duygularin ifadeleri, Duygulari ifade, Bir sey karsisinda tepki duyma, Baskalarini etkileme niyetiyle irade-Istek, yasaklar, emir ve ricalarin ifadesi, Birsey hakkinda gorus ifadesi; ISIM TAMLAMALI CUMLELER, HAREKET-IRADE-DUYGU-ARZU-YASAK-EMIR-TAVSIYE veya RICA-AKLI HAREKET-ILETISIM-ALGI ve KESINLIK IFADE EDEN FIILLER. SER + SIFAT (Uydurmasyon veya sanal) + que… Ojalá´así + subjunivo. Indicativo veya Subjuntivo kalibiyla kullanislarda cift manali fiiller. Meshur Randevular, Ispanyol iletisim modeli, Para ve Mutluluk.

4) BUENO, BONITO y BARATO Baskalarini etiklemek, Direkt veya hafifletilmis sekilde emirler vermek, Izin vermek, Emir tekrari, Tavsiye ve talimatlar vermek; EMIR KIPI, DOLAYLI VE DOLAYSIZ ZAMIRLER, NESNE ZAMIRLERININ SAYILARININ ARTIRIMI, PRESENTE DE INDICATIVO, A + INFINITIVO/SUSTANTIVO, (SE RUEGA) + INFINITIVO, (SE RUEGA QUE) + SUBJUNTIVO, QUE + SUNJUNTIVO. Ticari reklam ilanlari, Sosyo-kulturel etkili reklam ilanlari, Spesialize bilgi, Radyofonik mulakat, Digital text: Okuma forumu, Edebi text: Bir roman parcasi, Reklam ile alakali sozluk; Uzun bir textin anlasilmasi, Yazili anlatim, Bir ozet cikarma, Baskalarini etkileme amacli bir artikeli yazmak icin kilavuzlar. Enstitusel reklam.

5) IMAGINARIO Hareketler arasinda yenilik ve ardasiklik iliskilerini ifade, Hareketler arasinda oncelik ve sonralik iliskileri, real olmayan mukayeseler, Bir konusmada ve yazili olarak bir filim hakkinda fikir yurutme ve kiritik yapma, Bazi fantastik yaratiklarin karakterlerini tanimlama, Bir tartismaya mudahil olma: ZAMAN BAG VE BAGLACLARI, OZEL FIIL BAG VE BAGLACLARI, ZARFSAL ZAMAN VE KIP DEYIMLERI, GERCEK OLMAYAN MUKAYESE YAPILARI, RESMI VE GAYRI RESMI, LINGUISTIK KAYIT ELEMENTLERI; Talimat texti: Hikaye; Ágora Filmin teknik dosyasi, Digital text, Digital text: Batil inaclar blogu. Tartisma texti: Kritik etme ve taniklik; Muhavere. Sihir, Hayalet ve Batil inanc ile alakali sozcukler, Sinema ve sinema kritigi uzerine sozcukler. Resmi/Gayri resmi ve Sozlu/Yazili dil analizi, Baglamsallastirma vasitasiyla sozcuk cikarimi, Bir tartismaya katilabilma kilavuzlari; Cikulata orjini ile ilgili Aztex efsanesi, Joan Manuel Serrat´tan Toca Madera (Batil inanc icerikli sarki), RAL´den Ana Maria Rita´nin soylesisi, Hispanik dunyadan Batilinac ornekleri, Kulturel yanlis anlasilmalar, Kral Felipe II´nin imaji.

6) ¿QUE MEMORIA? Bir seye referans yapma, Kabartma yerlestirme, Birinin kismi olarak hemfikir olusunu gosterme, Birini iknaya egilim, olumlu, olumsuz tartisma. Arzu edilen sonuclari elde etmeksizin israr ve yogunluk ifadeleri, Bir kinamada bulunma, Bir hareketin gerceklesmesinde engellenemeyen bir durumu ve/veya bir sey uzerindeki iknayi ifade edebilme, Diger bir olusu engellemeyen bir olusu sunum veya goz onune almak, veya bir fikri dikkate almak ama etkisini goz ardi etmemek. POR MUCHO/A/OS/AS (+NOMBRE) QUE + IND/SUBJ. – POR MÁS + (SUSTANTIVO) + QUE + IND/SUBJ. – POR ADJ. QUE + SUBJ. – POR MUY + ADJ./ADV. + QUE + SUJ. – Y ESO QUE / Y MIRA QUE + INDICATIVO. – POR POCO/A(OS/AS ( + NOMBRE) + QUE + SUBJUNTIVO – AUNQUE/A PESAR DE QUE + IND. SUBJ. – AUN + GERUNDIO – DIGAN LO QUE DIGAN, HAGAN LO QUE HAGAN, PESE A QUIEN PESE… Tartisma konusu: Gaztecilik uzerine,Konusma konusu: Dialog, Bir anket icin bilgiler alma uzerine mulahaza, Bir anket bilgisi, Tanimlayici text, Politik miting, Hafiza ile ilgili sozcuk alani, sabit ifadeler, Amerika sozlugu ile ilgili calisma. Sozsel anlamayi gelistirici stratejiler; (konusanin egilimini analiz – Konusmanin tonunu kavrama – Alakasiz bilgilerin ayrimini yapma – Acikca soylenmeyenleri bulma), Bir tanimi yazma anahtarlari.Sessizlik ve Kaos, Bazi Hispanoamerican politikacilar. Eva Perón figuru (imaji).

7) REDUCIR, REUTILIZAR, RECICLAR. Sahis, Yer ve esyalari karakterize etme ve tanimlama, Biri yada birseyin varligi ile ilgili soru ve cevaplar, BETIMLEYICI VE TANIMLAYICI RELATIVE CUMLELER, INDICATIVO / SUBJUNTIVO RELATIVE CUMLELER, RELATIVE ZAMIR VE ZARFLARI; Ifsa texti, Gazetecilik haberi, Ders cikarilacak Fikra/Hikayeler, Hayvanlar ile idiomatik ifadeler. Cevre uzerine sozluk. Metinsel uyum ve birlesme. Miguel Delibes, Dogal Parklar, ¿Dónde jugaran los niños? Maná.

8) ¿QUIÉN DIJO QUÉ? Diger bir kisinin soyledigini aktarmak, Yabanci kelimelerin yorumu ve tekrar uretimi, Farkli paragmatikler ile bilgi aktarimi, Bir fikri tasdikleme ve destekleme. INDIRECTO AKTARIM, GRAMATIK TRANSFORMASYONLAR, ZAMIRLER, BELIRLEYICILER, ZAMAN IFADELERI, KIPLER VE FIIL ZAMANLARI. Konusma konusu: Mulakat ve Randevu. Tartisma Konusu: Gazeteci artikeli. Aciklama konusu: Donjuanlik kavrami, Conquistar fiilinin taninmasi, Bahse konu soyleside yorumlanmasi gereken konusma hareketindeki aciklayici elementler, Kullanim sozlugu: Yonetim ve semboller, Sozluk bilgidsinin iyilestirilmesi ve genisletilmesi, Meshur kisilerin randevulari,Hernán Cortés ve Mexica´nin fethi.

9) DE ENSUEÑO. Imkan ve Muhtemel ve Uzak kabul edileni ifade, Hayali durumlari konu etme, Gercek disi ve sansasyonel arzulari ifade etmek, imkansiz ve gerceklesmesi zor olan arzulari ifade. PRESENTE HALDE IHTIMALLIK GOSTEREN FUTURO IMPERFECTO, PRESENTE ILE BAGIMLI GECMIS ZAMANDA IHTIMALLIK GOSTEREN FUTURO PERFECTO, UTOPIK ARZULARI IFADE ETMEK ICIN INDICATIVO HALDE CONDICIONAL SIMPLE/PRETÉRITO IMPERFECTO, GECMISTE MUHTEMELLIK GOSTEREN CONDICIONAL SIMPLE, HIPOTES VE ISTEKLERI BILDIREN IFADELER; Anlatim konusu: Biografi ve Perfil. Konusma Konusu: Imtihan, Mulakat ve Radyo. Sanal konu: Imsomnio (uykusuzluk) uzerine fórum. Biyografi yazma kilavuzlari, Inductive ve Deductive gramer ogrenimi uzerine reflexler.Surrealismo, Salvador Dalí, Freud.

10) ÉTICA Y DINERO. Genel durum ifadesi, Uyari veya Tavsiye ve Tehdit degerinde durum, meydana gelebilecek bir sey de ongorus gerektiren durum, SI, DE + INFINITIVO, GERUNDIO ILE SARTLI CUMLELER, KARMASIK SARTLI BAGLACLAR; SIEMPRE QUE, SIEMPRE Y CUANDO, SOLO SI… Gazetede Fikir Kosesi, Bir anket yaklasimi, Mulakat, Is teklifi, Sunum mektubu, CV, Para ve Ekonomi konusu, Yardimlasma dunyasi, Akademik ve profesyonel kapasiteler uzerine sozluk, Skimming ve Scanning uzerine teknikler. Etik banka, Muhammed Tunus ve Microkrediler, AEG & ONG, gonulluluk.

11) LA COSMOGONÍA. Bir gerekce olarak ve enfatik ima ile sebep aciklama, Resmi ve gayri resmi olarak sebep tanimlama, Positif ve negatif cagrisimlar ile sebep ifade etmek, Negatif cagrisimlar ile bir seyin sonucunu sormak veya sitem ifadesi, Tehdit gibi algilanan bir muhtemel durumu onleme. SEBEP CUMLELERI, SONUC CUMLELERI, SEBEP VE SONUC KARSILASTIRMASI, POR VE PARA KULLANIMI. Dunyanin olusumu uzerine efsaneler, Bilimsel dil, Edebi dil, Mit ve efsaneler uzerine sozluk, POR ve PARA ile idiomatik ifadeler. Belirli bir amac ile okuma. Skimming teknigi, Sozcuk telafi stratejileri, Toplumda konusma kilavuzlari, Ispanya ve Hispanoamerica efsaneleri, Ilkcag Colombialilari kulturleri, Machu Picchu. Incil ve Génesis. Bin Bang teorisi, Flamenco.

12) ETEPAS DE LA VIDA Bir hareketin gelismeye ne zaman basladigini , Birinin hazir olmadigi bir ise girisimini ifade, Bir hareketin ani baslangicinin cok kava olup olmadigini ifade, PERÍFRASIS (DEYIMLER): -INFINITIVO- PONERSE A, COMENZA A, VENIR A, ECHAR(SE) A, ROMPER A, DEJAR DE, ACABAR DE/POR, LLEGAR A, METERSE A, -GERUNDIO- ESTAR, IR VENIR, LLEVAR, ACABAR. Ogretici konu: OMS hedefleri, Couck Haklari Deklarasyonu, Bilgi konusu: Alternatif terapi; Stres. Yoneticiye mektup, Mulakat, Saglikla ilgili sozluk (vucut bolumleri, hastaliklar, hayatin safhalari), Arjantin sozlugu.


PRISMA C2 CONTENIDOS DE LAS UNIDADES

 

1) ENSEÑARTE

2) SE SIENTE

3) TODO UN ÉXITO

4) PALABRAS EN EL TIEMPO

5) ¡NO TE LO VAS A CREER!

6) NI CONTIGO… NI SIN TI

7) LOCOS POR LA SIENCIA

8) LEY Y ORDEN

9) DARLE A LA LENGUA

10) PRINCIPIOS

11) CAMBIOS

12) LA NOCHE Y EL DIA

ESTRUCTURA DEL LIBRO: Consta de doce unidades didácticas organizadas en torno a un tema y un examen final que reproduce la dinámica del nuevo examen DELE. Las unidades incluyen actividades especiales para el desarrollo específico del trabajo cooperativo, la reflexión intercultural o la profundización en aspectos diversos de cultura del mundo hispano.

Enfoque comunicativo, orientado a la acción y centrado en el alumno: concepción comunicativa de la lengua que plantea el aprendizaje centrado en el alumno al que considera como un agente social que debe realizar tareas o acciones en diversos contextos socioculturales movilizando sus recursos cognitivos y afectivos. Organización de contenidos según las recomendaciones del MCER y conforme a los contenidos del PCIC. Actividades que trabajan el componente afectivo como estrategia para motivar el aprendizaje. Reflexión gramatical clara y accesible para el estudiante con actividades que hacen que el estudiante participe de modo activo en su adquisición. nuevo Prisma propone el aprendizaje de la gramática como un ingrediente más que debe estar al servicio de la comunicación, un instrumento que permite alcanzar el objetivo comunicativo planteado. Secuencias de actividades centradas en el trabajo cooperativo para que los alumnos trabajen juntos en la consecución de las tareas optimizando su propio aprendizaje y el de los otros miembros del grupo. Estrategias de aprendizaje y de comunicación para que el alumno reflexione sobre su proceso de aprendizaje. Reflexión intercultural y acercamiento a la diversidad cultural del mundo hispano. Apéndice con un modelo de examen C2 según los nuevos exámenes DELE, que permite evaluar los conocimientos adquiridos y entrenarse en la dinámica del examen. Material digital e interactivo para el profesor y el alumno que enriquece el proceso de enseñanza/ aprendizaje del español.
NOTA: LOS DETALLES GRAMATICALES, CONTENIDOS TEXTUALES Y CONVERSACIONALES, PROYECCIONES, LEXICOS Y TEMAS CULTURALES ETC. SE PRESENTARÁN MÁS TARDE EN TIEMPO…

İSPANYOLCA DİL OKULU
www.salminter.com


 
Nitelikli Dil Eğitimi Bir Tık Uzağınızda!
Dil Kültürüyle öğrenilir. Detaylı bilgi için formu doldurunuz.